top of page

SCHUMANN SCHUBERT CHOPIN

LAURE

FAVRE-KAHN piyano

14 OCAK 2022 Cuma 20:00

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Uluslararası klasik müzik dünyasında hem aldığı ödüller ve başarılı Chopin yorumu hem de izleyiciyi büyüleyen sahne enerjisi ile popülerliğini koruyan ünlü Fransız virtüöz Laure Favre-Kahn, Chopin'e ithaf ettiği ve "Aleve doğru" adını taşıyan 12. albümü ile yeniden İstanbul Resitalleri'nde!

Paris Konservatuarı'nı 17 yaşında en yüksek derece "Premier Prix" ile bitiren sanatçı, 1998'de kaydettiği Chopin albümünün başarısı üzerine Cannes Midem Müzik Festivaline kabul edildi. 2001 yılında ise New York Pro Piano Competition'da oybirliği ile kazandığı "Birincilik" ödülü, New York Carnegie Hall konseri ile taçlandı. Bu performansın NY Times'tan aldığı övgü dolu eleştiriler Laure Favre Kahn'a aynı yıl "Pro Piano Yılın Sanatçısı" ünvanını da getirdi.

La Terrasse'nin "Fransız piyano ekolünün mükemmel bir temsilcisi" olarak gösterdiği Laure Favre-Kahn, Avrupa ağırlıklı olmak üzere Asya'dan Amerika'ya uzanan konserleri ve özel projeleri ile popülerliğini korumaya devam ediyor. Sanatçı, 2013 yazında Avignon Festivali'nde sergilediği, “Chopin... Sırlar" isimli projesi ile büyük beğeni toplamıştı. Bu sıra dışı ve özel sahne performansında Laure Favre-Kahn'ın seslendirdiği Chopin bestelerine  sahnede Charles Berling, seslendirdiği Chopin'e ait sır dolu mektuplarla eşlik ediyordu. Oda müziği çalışmaları ise sanatçı için ayrı bir öneme sahip. Son dönem birliktelikleri arasında, klasik müzik dünyasında bir fırtına gibi esen keman virtüözü Nemanja Radulović ile oda müziği ve duo konserleri de yine oldukça dikkat çekici.

Favre-Kahn müzik çalışmalarının yanısıra istismara uğramış Filipinli sokak çocuklarına yardım eden Caméléon isimli cemiyetin "İyilik Elçisi" ünvanıyla 2004'ten bu yana çeşitli aktivitelerde bulunuyor.

Sanatçı, Fransa'da Chorégies (Orange), Chopin Festivali (Bagatelle), Rencontres Musicales (Evian), Les Flâneries Musicales (Reims), TransClassiques (Paris), Festival de Radio France (Montpellier), Les Eclectiques (Rocamadour) ve Rencontres Internationales Chopin (Nohant) gibi festivallerde sahneye çıkıyor.

 Aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında ise ilk akla gelenler; Fransız Senfoni Orkestrası, Monte Carlo Filarmoni Orkestrası, Nancy Senfoni Orkestrası, Cannes Orkestrası ve Hong Kong Senfoni Orkestrası. 

20 yaşında kaydettiği ilk albümünde, Schumann seslendiren sanatçı ertesi yıl 1998'de kaydettiği Chopin albümü ile büyük beğeni topladı. Laure Favre-Kahn'ın daha sonraki albümlerinde ise Rachmaninoff, Gottschalk ve Çaykovski'nin eserleri yer aldı. Sanatçının, Rheims Yaz Festivalinde verdiği konserlerde yapılan canlı kayıtlardan 4 albüm yapıldı. İlk albümü (Rachmaninoff) 2003'te yayınlandı. İkinci albüm (Chopin Valsleri) 2004'te, üçüncü albümü (Gottschalk) 2006'da yayınlandı. Dördüncü albümün (Çaykovski 1. Piyano Konçertosu ve Chopin 2. Piyano Konçertosu) yayın tarihi ise 2008. 2011'de çıkan "R. Hahn Piano Works" albümünde ise Venezuella asıllı Fransız besteci Reynaldo Hahn'ı kaydetti. Nisan 2013'te Transart etiketiyle piyasaya çıkan ve farklı bestecilerin dans parçalarını seslendirdiği "Danses" adlı albümünün ardından Mayıs 2014'te Chopin'e ithaf ettiği albümü yayınlandı. Sanatçının bugüne kadar yayınlanmış toplam 12 albümü bulunuyor. 2017'de kaydettiği Shumann ve Scriabin ağırlıklı ve Scriabin'in "Vers la Flamme" eseriyle aynı adı taşıyan son albümünde Handel, Gluck, Ravel, Liszt, Brodin ve Marcello'nun eserlerini seslendirdi. Laure Favre-Kahn, Mezzo TV, France Musique, France 3 gibi çeşitli Fransız televizyon ve radyolarına konuk oluyor, kayıtları yayınlanıyor.

herokula1piyanobanner.jpg
retinaquotelineust.jpg

"İstanbul Resitalleri, artık İstanbul’un vazgeçilmez konser dizilerinden biri…."

Elvin İlyasoğlu

retinaquotelinealt.jpg
a2.jpg
logo2122.png

© Caroline Doutre

retinaornament2.jpg

"Chopin himself would have been impressed if he had known the talented, the delightful Laure Favre-Kahn" 

L'Union de Reims

"Favre-Kahn delivers a formidable interpretation of the [Schumann] Piano Concerto".

The Strad Magazin

 

"Engagée, habitée, sensible et décidée, Laure Favre-Kahn déploie une sonorité à la fois charnue et souple, révélatrice d'un beau tempérament de musicienne”  

Classica

retinaornament2.jpg

P R O G R A M

SCHUMANN

Kinderszenen, Op.15

SCHUBERT

Macar Melodisi

Empromptü Op.142 No.3 “Andante”

 

***

 

CHOPIN

Mazurka Op.17 No.4


Empromptü No.1, Op.29


Polonez Op.26 No.1


Noktürn, Do diyez minör, Op. Posth., B.49


Noktürn Op.48 No.1


"3 Vals"
Vals, La minör, Op. Posth., B.150
Vals, Op.64 No.1 “Molto vivace” Re Bemol Majör
Vals, Op.64 No.2 “Tempo Giusto” Do Diyez minör

 

.........................................................................

Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D

AKBANK tarafından sağlanmaktadır.

Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

BİLETLER:230TL - 285TL - 350TL - 425TL - 500TL
Tel: +90 850 755 5555 biletix.com

İzleyicilerin en az 2 doz aşısının tamamlanmış olması gerekmektedir. Aşısı tamamlanmamış izleyicilerin PCR sonucu dikkate alınmayacaktır. Etkinlik alanına gelirken lütfen Aşı Kartınızı yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Aşı Kartı olmayan ve aşısı tamamlanmamış misafirlerimiz konser salonuna kabul edilemeyecektir.  

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital

10 Aralık 2021

Sonraki Resital

10 Şubat 2022

AKBANK
The Seed
Sakıp Sabancı Museum
Turkish Airlines
UZMAR
Nobel Ilac
Hertz
Sabah
JOY FM
divanistanbul.jpg
seasalt_logo.png
Kult Palace Feriye
GL EVENTS
RELATED DIGITAL
CORNUCOPIA
joyjazz_logo.png
MAS MATBAA
DAILY SABAH
AGT KURYE
bottom of page