top of page

BACH BUSONI BEETHOVEN LISZT

CLAIRE

HUANGCI piyano

14 NİSAN 2022 Perşembe 20:20

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Amerikalı piyanist Claire Huangci, 2018'de Dünyanın en prestijli uluslararası piyano yarışmalarından Geza Anda'da hem "Birincilik" hem de "Mozart Ödülü" kazandı.  

Bir peri kızını andıran zarif görünüşünün aksine piyano başındaki güçlü hakimiyeti ile tsunami etkisi yaratan yorumculuğu ve sahneye girdiği anda seyirciyi avcunun içine alıp kavrayan nefes kesici büyüleyici performansları ile "Piyanonun Perisi" Claire Huangci 14 Nisan Perşembe akşamı İstanbul Resitalleri'nde!

"Huangci'nin piyano çalışının karakteristiği, üstün odaklanma gücünün, yaratıcılık yeteneğinin ve şiirsel yorumculuğunun birleşimidir." 

Thomas Schacher,  Neue Zürcher Zeitung

 

6 yaşında piyanoya başlayan ve müzik eğitimi için Curtis'e kabul edilen Çin asıllı New York doğumlu Claire Huangci'nin tanrıvergisi olağanüstü yeteneği öyle büyük bir dikkat çekti ki bir yıl sonra Amerikan FOX televizyonlarında "profesyonel bir piyanistin becerilerine sahip, piyano dehası 'dahi çocuk' olarak ilan edildi. Konser performansları ve yarışma başarılarıyla uluslararası kariyeri 9 yaşında başlayan Huangci, 10 yaşında "Harika Çocuk" olarak ABD Başkanı Bill Clinton için özel bir konserde çaldı. Philadelphia'da Curtis Müzik Okulu'nda Eleanor Sokoloff ve Gary Graffman ile müzik eğitiminin ardından 2007'de Almanya'ya taşındı ve eğitimine Hannover Musikhochschule'da Arie Vardi ile devam etti. 2016 yılında onur derecesi ile tamamladığı eğitiminin ardından müzik kariyerinde Chopin yarışmalarında kazandığı birincilikler ile yeni bir dönem başladı.

 

Sanatçının kazandığı birçok yarışma arasında ilk akla gelenler, Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması "Olağanüstü Başarı Ödülü" (2006) ABD Chopin Yarışması Birinciliği (2010), ARD Uluslararası Müzik Yarışması İkincilik Ödülü (2011), Van Cliburn Jüri Özel Ödülü (2013),  Geza Anda Uluslararası Piyano Yarışması "Birincilik" ve "Mozart Özel Ödülü" (2018)


Ödüllü piyanist Claire Huangci, 1999 yılında World Festival Orchestra ile Cincinatti'de 'Grand Prize' aldı ve Carnegie Hall'da ilk konserini (zafer konseri) verdi. Philadelphia Orkestrası'nın yarışmasını kazanarak orkestra ile Wolfgang Sawallisch batonu altında çalma ayrıcalığına erişti. 2006'da New York'ta 57. Kosciuszko Chopin Uluslararası Piyano Yarışması'da birinci oldu. Amerika Birleşik Devletleri'nin bir çok kentinde resitaller verdi, orkestralar ile konçertolar seslendirdi. Shanghai Expo'nun açılışında sahneye çıktı. 2006 Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'nda "Olağanüstü Başarı" ödülünün ardından 2007 yılında Avrupa konserlerine başladı. China Philharmonic eşliğinde konser verdi. Südwestdeutsche Philharmonie orkestrası ile İsviçre ve Almanya'da Prokofiev’in 2 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdiği iki büyük turne yaptı. 2008 yılında artan konser trafiği içinde dünyanın dört bir köşesinde çalmaya devam etti. 2009 yılında Almanya'da yapılan uluslararası Chopin yarışmasını kazanan Huangci, 2010 yılında da yine Amerika'da düzenlenen ulusal Chopin piyano yarışmasında da birinci oldu.


 

Claire Huangci'nin sahneye çıktığı salonlar arasında Konzerthaus (Viyana), Mozarteum (Salzburg), Suntory Hall (Tokyo), NCPA (Pekin) Paris Philharmonie, Liszt Akademie (Budapeşte), Carnegie Hall (NewYork), Lincoln Center (New York), Tonhalle (Zürih) gibi dünya salonları ve davet aldığı festivaller arasında Aspen Festivali, Chopin Duszniki Festivali, Kissinger Sommer, Lucerne Festivali, Verbier Festivali, Schleswig Holstein Müzik Festivali, Rheingau Müzik Festivali, Klavier Festival Ruhr ve Yokohama Müzik Festivali gibi önemli festivaller yer alıyor. Roger Norrington, Howard Griffiths, Eva Ollikainen, Mario Venzago ve Cornelius Meister gibi şeflerin yanı sıra birlikte çaldığı orkestralar arasında Salzburg Mozarteum Orkestra, Stuttgart Radyo Senfoni Orkestrası, Zürih Tonhalle Orkestrası, Viyana ORF Radyo Orkestrası, Vancouver senfoni ve Çin Filarmoni Orkestrası gibi büyük orkestralar sayılabilir. 


Claire Huangci, Tchaikovski: "Sleeping Beauty" ve Prokofiev: "Romeo & Juliet" seslendirdiği ilk solo albümünün kayıtlarını 2013'te tamamladı. 2015'te yayınlanan Scarlatti'nin piyano sonatlarını seslendirdiği ikinci albümü Gramophone Magazine tarafından "Editorün Seçimi" etiketini aldı. 2017'de yayınlanan 3. albümü "Chopin Diary" de Chopin'in tüm noktürnlerini seslendirdi. Ertesi yıl 2018'de Rachmaninov'un tüm prelüdlerini kaydettiği 4. solo albümünün yanı sıra "Russian Concertos" albümünde Kabalevsky'nin Piyano Konçertosu'nu ve "Beethoven Rarities" albümünde Beethoven'ın Piyano Konçertosu Op.61a'yı seslendirdi.  2019'da yayınlanan 7. albümünde Paderewski ve Chopin'in piyano konçertolarını  seslendirdi. 2020'de Trio Machiavelli adı altında Solenne Païdassi (keman) ve Tristan Cornut (çello) ile Ravel & Chausson kaydettiği ilk oda müziği albümü yayınlandı. Claire Huangci, 2021 yılında 3 albüm kaydetti. Wales BBC Ulusal Orkestrası ile Potter seslendirdiği albümün yanı sıra  Liszt tarafından solo piyanoya uyarlanan Beethoven'ın Pastoral Senfonisi Op.68'i seslendirdiği  "Pastorale" ve  Bach seslendirdiği "Toccatas" solo albümleriyle de büyük beğeni topladı. 

 

Bugüne kadar yayınlanmış 11 albümu bulunan sanatçı, müzik çalışmalarına Almanya ve ABD merkezli devam ediyor. Asya ülkelerinden Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne uzanan konser ve resitalleri ile hem izleyicilerin hem de müzik eleştirmenlerinin büyük beğenisini topluyor.

herokula1piyanobanner.jpg
retinaquotelineust.jpg

"Bir gün İstanbul markasını yüceltenler anılacak ve/veya ödüllendirilecek olurlarsa bu listenin başlarında bir yerde mutlaka Kamil Şükûn olacaktır."

Ali Saydam

retinaquotelinealt.jpg
a6.jpg
logo2122.png

© Mateusz Zahora

retinaornament2.jpg

"Madonna değil, Claire Huangci!"...Claire Huangci, sahneye bir fırtına gibi girdi; girdiği anda da seyirciyi avcunun içine aldı…"
Hıncal Uluç

In the Waldstein-Sonata - written by Beethoven when he was already suffering from complete deafness - Claire Huangci's narrational talent became even more obvious. Such empathy for musical ideas!" 

Südkurier

"The pianist displays the same talent once reserved for Vladimir Horowitz: phenomenal basses, dynamic phrases and a great feel for timbres. Huangci was able to shape the tone of the Steinway grand piano so well, as though it were standing at one stage on water, and later in the mountains."

Allgemeine Zeitung 

"Perfectly poised and confident, Claire not only succeeded in giving the most hair-raising account of Ravel's Gaspard de la Nuit, she also won the hearts of all in attendance."

Cincinnati Post

retinaornament2.jpg

P R O G R A M

 

 

BACH
 

Toccata Re Majör (BWV912) (11:00)

 

BACH/BUSONI


Toccata ve Füg, Re minör (BWV565)(09:00)

 

BEETHOVEN


Piyano Sonatı No.21, Do Majör Op.53 (Waldstein) (25:00)

***

 

BEETHOVEN / LISZT


Pastoral Senfoni Op.68 / Liszt S.464 No.6 (50:00)

 

.........................................................................

Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D

AKBANK tarafından sağlanmaktadır.

Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

BİLETLER:230TL - 285TL - 350TL - 425TL - 500TL
Tel: +90 850 755 5555 biletix.com

İzleyicilerin en az 2 doz aşısının tamamlanmış olması gerekmektedir. Aşısı tamamlanmamış izleyicilerin PCR sonucu dikkate alınmayacaktır. Etkinlik alanına gelirken lütfen Aşı Kartınızı yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Aşı Kartı olmayan ve aşısı tamamlanmamış misafirlerimiz konser salonuna kabul edilemeyecektir.  

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital

31 Mart 2022

Sonraki Resital

30 Nisan 2022

AKBANK
Sabah
seasalt_logo.png
CORNUCOPIA
The Seed
Nobel Ilac
JOY FM
GL EVENTS
RELATED DIGITAL
Sakıp Sabancı Museum
Turkish Airlines
hyatt2019.jpg
Kult Palace Feriye
DAILY SABAH
joyjazz_logo.png
MAS MATBAA
AGT KURYE
bottom of page