top of page

RACHMANINOV MUSSORGSKY

ALEXEI

VOLODIN piyano

30 NİSAN 2022 Cumartesi 20:20

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Günümüzün en iyi Rus piyanistlerinden Alexei Volodin, piyanodaki teknik dehası ve duygu yüklü tuşesi ile bugün dünyanın en büyük orkestraları ve en önemli şeflerinin gözde piyanistleri arasında yer alıyor. Son 20 yıldır, klasik müziğin uluslararası liginde ismi en üst sıralarda yer alan Volodin, uluslararası yarışmalarda kazandığı pek çok ödülün ardından asıl zaferini 2003'te Geza Anda'da kazanmıştı. Zürih'te düzenlenen dünyanın en prestijli yarışmalarından "Geza Anda Uluslararası Piyano Yarışması" Birincilik ödülü Alexei Volodin'in müzikal kariyerinde ciddi bir dönüm noktası oldu. Alexei Volodin'in 2021/22 sezon ajandasında İstanbul Resitalleri'nin yanı sıra Belgrad Filarmoni Orkestrası, Daniel Raiskin yönetimindeki Slovak Filarmoni ve Rusya Ulusal Filarmoni Orkestrası konserleri öne çıkıyor...

1977 Leningrad doğumlu Alexei Volodin, Rus ekolünün en önemli merkezi olan Moskova Konservatuarı'ndan mezun olduktan sonra çalışmalarına İtalya'daki International Piano Academy Lake Como'da devam etti. Başlıcaları arasında Albeniz Vakfı tarafından düzenlenen Paloma O'Shea Uluslararası Piyano Yarışması (İspanya, 1998), Avusturalya Uluslararası Piyano Yarışması (Sidney, 2000) ve Ennio Porrino Uluslararası Piyano Yarışması (İtalya, 2001) gibi yarışmalarda aldığı derecelerin de bulunduğu bir çok ödülün sahibi olan Volodin'in 2003 yılındaki International Géza Anda Competition (Zürih) zaferi sonrası uluslararası arenadaki müzik kariyeri ciddi bir önem kazandı. 

 

Japonya'dan Norveç'e, Mısır'dan Hollanda'ya ve İsviçre'den New York'a uzanan dünya çapında resital ve konserler veren Alexei Volodin'in sahneye çıktığı önemli salonların başlıcaları arasında Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zürih), Wigmore Hall (Londra), Lincoln Center (New York), Salle Pleyel (Paris), Auditorio Nacional de Música (Madrid), Palau de la Música (Barselona), Konzerthaus (Berlin), Alte Oper (Frankfurt), Herkulessaal (Münih), Konzerthaus (Viyana), La Scala (Milano), Mariinsky Tiyatrosu, Sydney Opera House (Avusturalya) ve Suntory Hall (Tokyo) gibi dünyanın en prestijli salonları yer alıyor. 

 

New York Filarmoni, Londra Senfoni, BBC Senfoni Orkestrası, Montréal Senfoni Orkestrası, St Petersburg Filarmoni Orkestrası, Scala Filarmoni Orkestrası, NHK Senfoni Orkestrası (Japon), Rus Ulusal Orkestrası, Tokya Senfoni Orkestrası, Fransa Ulusal Orkestrası gibi dev orkestralarla aynı sahneyi paylaşan Volodin'in, birlikte sahneye çıktığı dünyaca ünlü şefler arasında ise ilk akla gelen isimler ise Vladimir Ashkenazy, Valery Gergiev, Mikhail Pletnev, Carlo Rizzi, Lorin Maazel (1930-2014) ve David Zinman.

 

Dünyanın en prestijli uluslararası festivallerine davet edilen Volodin'in katıldığı festivaller arasında Rocque d’Anthéron, Radio France Festival, Verbier ve Lucerne (İsviçre), Ruhr Festival, Baden-Baden ve Bad Kissingen (Almanya), the Stars of the White Nights (St Petersburg) ve Moscow Easter Festival'i yer alıyor.

 

Orkestra konserlerinin yanı sıra solo ve duo resitalleri ile de hem izleyicilerden hem de klasik müzik eleştirmenlerinden tam not alan bu müthiş piyanist, aynı zamanda Beethoven ve Brahms'tan Çaykovski, Rachmaninov ve Prokofiev'e; Scriabin'den Shchedrin ve Medtner'e kadar uzanan olağanüstü çeşitlilikte bir repertuara da sahip. Sol Gabetta, Janine Jansen, Julian Rachlin ve Mischa Maisky gibi isimlerle duo resitallerde ve özel projelerde bir araya gelen Volodin; Borodin Quartet, Modigliani Quartet, Cuarteto Casals ve Cremona Quartet gibi gruplarla da oda müziği yapıyor.

 

Düzenlemesi Pletnev'e ait olan Tchaikovsky'nin Uyuyan Güzel'ini ve Stravinsky'nin "Petrushka"sını kaydettiği ilk albümü 2002'de Sidney'de yayınlandı. 2003'te Rus Senfoni Orkestrası ile Tchaikovsky'nin 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirdiği konserin canlı kaydı DVD olarak Moskova'da yayınlandı. Beethoven, Rachmaninov ve Prokofiev seslendirdiği albümü 2004'te Almanya'da yayınlandı. 2007 yılında ise Zürih'te yayınlanan albümünde sadece Beethoven seslendirdi. 2010'da yayınlanan Chopin albümü, Diapason tarafından beş yıldız aldı ve Choc de Classica kazandı. Schumann, Ravel ve Scriabin'in piyano çalışmalarını kaydettiği "Miroirs" albümü 2011'de yayınlandı. Albümleri, Almanya'da Live Classics, Avusturya'da ABC Classics ve Hollanda'da Challenge Records tarafından yayınlanan Alexei Volodin, 2011'deki Miroirs albümünden sonra Challenge Classics sanatçısı oldu. Sanatçının Şubat 2013’te yayınlanan son solo albümü “Sergei Rachmaninov Piano Works” adını taşıyor. Mariinsky etiketli 2016'da yayınlanan Prokofiev isimli albümde ise Valery Gergiev'in yönettiği Mariinsky Orkestrası ile Prokofiev'in 4 No'lu Piyano Konçertosu'nu seslendirdi. 2018'de Borodin Kuartet'in Decca etiketiyle yayınlanan, Shostakovich'in tüm yaylı kuartet eserlerini (19 eser) içeren 7,5 saatlik albümde Volodin, piyanosu ile Borodin Kuartet'e eşlik etti. Alexei Volodin, Steinway & Sons özel sanatçısıdır.

"İstanbul Resitalleri hayatımıza kıymetli bir kazanç olarak girdi."

Gülsin Onay

herokula1piyanobanner.jpg
retinaquotelineust.jpg
retinaquotelinealt.jpg
a7.jpg
logo2122.png

© Marco Boggreve

retinaornament2.jpg

“He is a marvellous artist, who peels away layers of meaning and expression in everything he plays, hooked to a fabulously discreet virtuosity.”
Classical Source

“approach[es] the fast movements with mercurial wit and dazzling clarity of fingerwork…allow[s] Prokofiev’s natural lyricism to come to the fore in the slow movement”.

BBC Music Magazine

“Alexei Volodin’s performance of the Fourth was superbly controlled and beautifully subtle.”

The Guardian

"Mr. Volodin affirmed his firebrand credentials with a virtuosic performance..."

New York Times

“Alexei Volodin, in top form and complete control of the piano, gave one of the best performances I have ever witnessed live."

Alain Matalon
Seen & Heard Intl.

"Tchaikovsky'yi baştan yarattı."

Ufuk Çakmak/Milliyet Sanat

"Yaşayan en büyük Rus piyanistlerinden... "
Aydınlık 

"He has terrific technique..."

Liverpool Echo

retinaornament2.jpg

P R O G R A M

 

 

RACHMANINOV

Prelüdler, Op.32 (40:00)*

***

MUSSORGSKY

Bir Sergiden Tablolar (35:00)*

.........................................................................

Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D

AKBANK tarafından sağlanmaktadır.

Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

BİLETLER:230TL - 285TL - 350TL - 425TL - 500TL
Tel: +90 850 755 5555 biletix.com

İzleyicilerin en az 2 doz aşısının tamamlanmış olması gerekmektedir. Aşısı tamamlanmamış izleyicilerin PCR sonucu dikkate alınmayacaktır. Etkinlik alanına gelirken lütfen Aşı Kartınızı yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Aşı Kartı olmayan ve aşısı tamamlanmamış misafirlerimiz konser salonuna kabul edilemeyecektir.  

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital

14 Nisan 2022

Sonraki Resital

ileri bir tarihe ertelenmiştir

AKBANK
The Seed
Sakıp Sabancı Museum
Turkish Airlines
swiss2.jpg
Nobel Ilac
Sabah
seasalt_logo.png
JOY FM
Kult Palace Feriye
DAILY SABAH
CORNUCOPIA
GL EVENTS
RELATED DIGITAL
joyjazz_logo.png
AGT KURYE
MAS MATBAA
bottom of page