top of page
sezonsunumutarihli.jpg

İstanbul Resitalleri " Şampiyonlar Sezonu"

Klasik müziğin yüksek platformunda, dünya salonlarından uluslararası gözde virtüözleri, ev sahipliğini üstlenen yerli ve yabancı saygın kurum ve markaları, kentin tepe noktalarından seçkin izleyicileri ile Türkiye'nin piyano odaklı müzik dizisi İstanbul Resitalleri'nin yeni sezonu yıldız ve usta şampiyonlarla dolu!  Sakıp Sabancı Müzesi the Seed'de gerçekleşen İstanbul Resitalleri'nin 14. Sezonu Aralık 2021'deki Sezon Galası ile başlayıp Haziran 2022'deki Sezon Finali ile sona erecek. Dünya salonlarının uluslararası gözde virtüözlerini İstanbul'a yakışan bir ev sahipliği içinde İstanbul'a davet ederek kentin kültürel hayatına ciddi bir katkıda bulunan İstanbul Resitalleri, aynı zamanda İstanbul adının uluslararası platformda bir kez daha saygıyla anılmasına vesile oluyor!

 

İstanbul Resitalleri 14. Sezon Açılışı, Tchaikovsky Yarışması Birinciliği ile "Altın Madalya" (1986) kazanarak dünya çapında adını duyuran Kuzey İrlandalı usta piyanist Barry Douglas ile 10 Aralık'ta gerçekleşiyor.

 

2022'nin ilk resitalini Paris Konservatuarı'nı 17 yaşında en yüksek derece ile bitiren ve 2001 yılında New York Pro Piano Competition'da oybirliği ile kazandığı "Birincilik" ödülünü, New York Carnegie Hall konseri ile taçlandıran Laure Favre-Kahn veriyor. Piyanodaki yorumculuğu ve sahne ışığı ile "Chopin görse aşık olurdu!" denilen Fransız piyanist
 Laure Favre-Kahn 14 Ocak'ta İstanbul Resitalleri'nde! 

 

Napoli’de Casella Uluslararası Piyano Yarışması’nı kazanarak İtalya Cumhurbaşkanı tarafından "Altın Madalya" ile ödüllendirilen, kayıtları Gramophone'da "Bugüne kadar ki en iyi 50 Mozart" kayıtları arasında gösterilen İngiliz Kraliyet Nişanı MBE sahibi Christian Blackshaw 10 Şubat'ta İstanbul Resitalleri'nde!

 

ARD Uluslararası Müzik Yarışması'nı (1991) Birincisi Japon piyanist Momo Kodama, bugün dünyanın en iyi orkestraları ve gözde festivallerinin aranan piyanistleri arasında! Japon piyanist 18 Mart 2022'de İstanbul Resitalleri'nde!

 

Sezonun yıldız ismi ise dünyanın en prestijli yarışmalarından "Leeds Uluslararası Piyano Yarışması" 2021 Şampiyonu, Kazak Piyanist Alim Beisembayev. Genç piyano dehası, bu kez jüri için değil İstanbul Resitalleri dinleyicileri için çalacak! 31 Mart 2022 Perşembe akşamı İstanbul Resitallerinde!

 

2018'de Dünyanın en prestijli uluslararası piyano yarışmalarından Geza Anda'da hem "Birincilik" hem de "Mozart Ödülü" kazanan Amerikalı piyanist Claire Huangci, bir peri kızını andıran zarif görünüşünün aksine piyano başındaki güçlü hakimiyeti ve tsunami etkisi yaratan yorumculuğu ile 14 Nisan Perşembe akşamı İstanbul Resitalleri'nde!
 

"Geza Anda Uluslararası Piyano Yarışması" 2003 Birincilik ödülü Alexei Volodin'in müzikal kariyerinde ciddi bir dönüm noktası olmuştu. Son 20 yıldır, klasik müziğin uluslararası liginde ismi en üst sıralarda yer alan Alexei Volodin 30 Nisan'da İstanbul Resitalleri'nde!

 

Cleveland Uluslararası Piyano Yarışması Altın Madalya ve Beethoven Özel Ödülü sahibi Martina Filjak, tutkulu piyanizmi, güçlü tekniği ve zengin repertuarı ile hem ödülleri hem de klasik müzikseverlerin büyük beğenisini kazanıyor! 12 Mayıs'ta İstanbul Resitalleri'nde!

 

Uluslararası Beethoven Piyano Yarışması Birinciliği'ni (Viyana/1973) tüm jüri üyelerinin oy birliği ile kazanan, günümüzün önde gelen Beethoven yorumcularından İrlandalı piyano virtüözü John O'Conor, İstanbul Resitalleri'nin muhteşem sezon finali için 10 Haziran Cuma akşamı SSM the Seed'de!

bottom of page